2,8859 3,0789 75.896 99,9728
Künye Reklam İletişim

ANNELERİMİZE NAZAR DEĞMESİN


Antalya'nın Manavgat ilçesinde, kaybolmaya yüz tutan sanatları yaşatmak, farklı çalışmaları gün yüzüne çıkartmak amacıyla "Annemize Nazar Değmesin" teması ile düzenlenen "Danca Sanatın Ve Sanatçının Yanında Şenliği" başladı.
Hughette Eyüboğlu ve göz boncuğu ustası Zekai Erdal'ın onur konuğu olarak katıldığı şenlik, doğanın yaptığı güzellikleri kesip oymadan sanata dönüştüren Filiz Ateş ve Christiane Alaettinoğlu'nun Yalos Atölyesi ile başladı. Yaptıkları işi "çer-çöp" sanatı olarak tanımlayan sanatçılar, katılımcılarla birlikte dalgaların kıyıya sürüklediği odun parçalarını ve boncukları kullanarak çeşitli objeler üretiyor. Alanya’da Christiane Alaettinoğlu ile birlikte çalıştıklarını belirten Ateş, "Çok eğlenceli bir atölye oldu. Bu kadar eğlenceli olacağını düşünmemiştim. Sanatımızın insanların ilgisini çekmesi çok hoşuma gitti. Böyle keyifli bir işin parçası olduğumuz için çok mutluyum" dedi.
Şenlikte yarın Anadolu'da geleneksel metotlarla üretilen keçeyi farklı form ve kullanım alanları için tasarlayan Feyza Açıkgöz, bir atölye çalışması yapacak. Dokuma ve keçe konusunda önemli işlere imza atan Açıkgöz, şenlikle ilgili şöyle konuştu: "Şenliğe geçen yıl katılmıştım. Bu sene daha coşkulu geçiyor. Bu etkinliğin en önemli amacı el sanatlarına ve zanaatkarlara destek vermek. Ben tasarımlarımda Anadolu keçesi kullanıyorum. Benim şenlik kapsamında vereceğim atölye sayesinde keçe ustalarına da katkı sağlanmış olacak"
Danca’nın Hollanda ortaklı oturma grubu üreticisi olduğunu belirten Danca Yöneticisi Nükhet Taşman ise, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar üretimimizin yüzde 95’ini Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ettik. 2012 yılında Yazma Şenliği ile başladığımız sanata ve sanatçıya destek verme şenliklerimizin ikincisi yine el sanatlarına ve sanatçılarına destek vermek amacıyla başladı. Annelerimize nazar değmesin sloganıyla açılan şenliğimizde bugün ve yarın olmak üzere iki ayrı atölye açılacak. Bugün Yalos Atölyesi, Filiz Ateş ve Christiane Alaettinoğlu tarafından denizin sahile bıraktığı ağaçlardan eserler üretecekler. Yarın ise Keçe Sanatçısı Feyza Açıkgöz hünerlerini sergileyecek. Şenliğin 3. gününde ise üretilen eserler satışa sunulacak ve elde edilen gelir Ağrı Patnos Bozoğlak Çavuşlu İlkokuluna gönderilecek.” 12 Mayıs Pazar günü her iki atölyede yapılan nazar boncuklu ürünler sergilenerek konukların beğenisine sunulacak. Keyifli şenliğe Antalya Kent Mızıkacıları müzikleriyle renk katıyor.

Haber Tarih Saat : 2013-05-10 17:09:17

ANKET
YENİ HÜKÜMET SİZCE HANGİ PARTİLER ARASINDA KURULMALI
  • YAYIN İLKELERİ | KULLANIM SÖZLEŞMESİ | REKLAM | KÜNYE | İLETİŞİM
    Copyright © 2013 manisagundemi.com İHA abonesidir.
    Tasarım ve Kodlama Ajansmanisa